Planując wakacje w Polsce możemy czuć się bezpiecznie. Znamy język, oznaczenia dróg, ciekawych zabytków, a gdy coś się stanie możemy skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego za darmo. Podczas wyjazdu zagranicznego, niestety trzeba mieć więcej doświadczenia, znać choć jeden obcy język, czy wykupić ubezpieczenie turystyczne, aby czuć się komfortowo i bezpiecznie. Coraz więcej osób decyduje się na dodatkową polisę, aby uniknąć wakacji pełnych wydatków i problemów. Żeby cieszyć się wyjazdem w pełni, warto wykupić ubezpieczenie podróżne, które może chronić nas przed różnymi zdarzeniami.

Pomoc medyczna nie jest tania

Oczywiście podróżując po krajach Unii Europejskiej możemy liczyć na opiekę zdrowotną w ramach karty EKUZ. Jednak jej wyrobienie trwa dłużej niż zakup polisy. Zwłaszcza jeśli wybieramy wakacje last minute, szybsza będzie do załatwiania polisa turystyczna, którą można zawrzeć przez Internet w kilka minut, a ważna będzie od dnia wyjazdu za granicę.

Dlaczego w ogóle warto mieć ubezpieczenie podróżne obejmujące pomoc medyczną? Usługi medyczne są bardzo drogie. Nawet wizyta u lekarza internisty może sporo kosztować. Mając ubezpieczenie turystyczne, można uniknąć tych kosztów. Ponadto jeśli coś się stanie, wystarczy zadzwonić na numer alarmowy ubezpieczyciela, a ten poinstruuje nas, co mamy zrobić, gdzie jest najbliższy szpital, czy nawet pomoże się porozumieć z pracownikiem przychodni. Takie ubezpieczenie może też obejmować zorganizowanie transportu medycznego do Polski, a nawet opłacić koszty akcji ratunkowej.

Niestety zawsze trzeba liczyć się z tym, że nagle stan naszego zdrowia może się zmienić, albo nastąpi wypadek. Wtedy polisa turystyczna, zapewni nam pokrycie różnych kosztów z tym związanych. Leczenie za granicą, nawet niewielkiego urazu może być bardzo drogie. Warto więc postawić na ubezpieczenie, które obejmuje jak najwięcej zdarzeń.

Skradziony bagaż – i co wtedy?

Każdą kradzież można zgłosić na policję. Jednak, podczas podróży zależy nam na tym, aby sprawa była załatwiona szybko. Polisa turystyczna może i w tym przypadku pomóc. Trzeba jednak wybrać taką, w której mamy ubezpieczenie bagażu. Odszkodowanie można uzyskać nie tylko, gdy bagaż zostanie skradziony, ale również, gdy zaginie na lotnisku lub zostanie uszkodzony. Warto pamiętać, że kwota odszkodowania zależy od tego, jakie mamy ubezpieczenie turystyczne. Im wyższe kwotowo zabezpieczenie, tym większe odszkodowanie można uzyskać. Dobrze jest zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeśli w bagażu mamy drogie rzeczy, jak komputer osobisty albo aparat fotograficzny.

OC nie tylko na samochód

Przywykliśmy do tego, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej płacimy głównie w polisie za samochód. Tymczasem ubezpieczenie podróżne, również może obejmować polisę OC. Dlaczego warto kupić takie ubezpieczenie turystyczne? Jest ono wbrew pozorom przydatne. Jeśli my lub nasze dziecko wywołamy szkodę lub zniszczenie, to nasza polisa turystyczna z OC pokryje koszt naprawy. Sytuacji może być wiele. Nawet podczas spaceru można niechcący kogoś potrącić i spowodować upadek. A zwłaszcza, gdy planujemy uprawiać sport. Ubezpieczenie podróżne ochroni nas, gdy podczas zabawy spowodujemy wypadek. Bardzo często takie ubezpieczenie turystyczne przydaje się narciarzom. Na stoku nie trudno o przykry incydent, a koszty leczenia poszkodowanej osoby mogą być wysokie. Polisa turystyczna OC sprawi, że nie my będzie je pokrywać, a ubezpieczyciel.

Nie udało się wyjechać? Nic nie szkodzi

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie podróżne, może nam pomóc uporać się ze zwrotem kosztów, gdy podróż się nie odbędzie. Tutaj należy wybrać umowę, w której odszkodowanie otrzymamy, gdy do wyjazdu nie dojdzie nie z naszej winy, ale też, gdy to my będziemy musieli zrezygnować. Dzięki temu otrzymamy zwrot już poniesionych kosztów. Może to być zwrot kosztów całej wycieczki, zaliczki za rezerwację, czy wykupionego lotu. Niestety obecnie bardzo wiele biur turystycznych odwołuje wyjazdy, a loty są znacznie ograniczone ilościowe. Choćby dlatego warto się dodatkowo zabezpieczyć, kupując odpowiednią polisę.