Ubezpieczenie samochodu jest niestety dużym, corocznym wydatkiem, który musi ponieść każdy właściciel swojego pojazdu. W związku z tym, że ubezpieczenie auta jest dość szerokim zagadnieniem, poruszamy podstawowe kwestie z nim związane. Podpowiadamy, czym jest ubezpieczenie OC, ubezpieczenie AC, czy też assistance.

Ubezpieczenie OC – co to jest?

Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, które musi wykupić każdy właściciel pojazdu. Nie istnieje jakakolwiek możliwość zwolnienia z jego zakupu, a jego brak będzie wiązał się z nałożeniem kary finansowej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kara ta sięga nawet kilku tysięcy złotych!

Zdecydowanie więc zachęcamy, by to obowiązkowe ubezpieczenie auta było jednym z pierwszych rzeczy, o które zadbamy po nabyciu czterokołowca. Leży to w naszym szeroko pojętym interesie.

Przed czym chroni OC?

Ubezpieczenie OC zabezpiecza roszczenie finansowe osoby, która padnie ofiarą wypadku komunikacyjnego. Jeżeli w wyniku naszego działania dojdzie do zdarzenia drogowego (np. stłuczka), z naszej polisy OC pokryte zostaną szkody, jakie wyrządziliśmy. Z jednej strony OC zabezpiecza więc osobę poszkodowaną, ale też nas – bowiem spowodowane przez nas straty mogą być olbrzymie.

Warto w tym miejscu podkreślić, że ubezpieczenie samochodu OC zabezpiecza również zdrowie osób biorących udział w wypadku (poza kierowcą, który spowodował zdarzenie). Jeśli w wyniku zdarzenia ucierpią pozostałe osoby (w tym nasi współpasażerowie), ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej także pokryje koszty niezbędnego leczenia.

Ubezpieczenie AC – rozszerzenie podstawowej ochrony

Niestety podstawowe ubezpieczenie auta od odpowiedzialności cywilnej nie chroni w żaden sposób sprawcy wypadku. Jeśli więc spowodujemy wypadek, w wyniku którego uszkodzony zostanie też nasz pojazd, OC nie pokryje kosztów jego naprawy. Aby zyskać taką ochronę, musimy dokupić ubezpieczenie AC (autocasco).

Autocasco to nieobowiązkowe ubezpieczenie od zdarzeń komunikacyjnych. Mimo tego, że nie istnieje konieczność jego zakupu, wielu kierowców decyduje się na nie – szczególnie, jeśli są posiadaczami dość drogich samochodów i jeżeli regularnie poruszają się po drogach publicznych. Przed czym jednak chroni ubezpieczenie AC?

Rozszerzony zakres ochrony

Nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu chroni nas również wówczas, gdy w wyniku spowodowanego przez nas wypadku uszkodzony zostanie nasz pojazd. W razie zakupu odpowiedniego pakietu ochronnego, możemy liczyć na naprawę w oparciu o oryginalne części i pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów całej operacji.

Ponadto, takie ubezpieczenie auta zagwarantuje odszkodowanie na wypadek kradzieży, które – niestety – wciąż są dość popularnym zjawiskiem na terenie kraju. Autocasco ochroni ponadto np. wówczas, gdy nasz samochód zostanie uszkodzony lub całkowicie zniszczony w wyniku aktu wandalizmu. Zakres ochrony może być tu bardzo szeroki i jest indywidualnie kształtowany przez każdego ubezpieczyciela (w przeciwieństwie do OC, które zawsze musi posiadać takie samo minimum ochrony).

 Jakie jeszcze ubezpieczenie wybrać?

Ubezpieczenie OC i ubezpieczenie AC to nie jedyne pakiety ochronne, jakie możesz (lub musisz) zakupić. Dbając o ubezpieczenie samochodu warto postawić także na pakiet assistance, który zapewni nam pomoc w razie nieoczekiwanej awarii pojazdu.

Jeśli więc, dla przykładu, będziemy wymagali holowania, dostarczenia paliwa, dokonania szybkiej naprawy na miejscu, czy też zapewnienia samochodu zastępczego lub zorganizowania noclegu – ubezpieczenie auta assistance będzie nam to wszystko gwarantowało. Jego koszty są zazwyczaj niewielkie, warto więc wziąć pod uwagę jego zakup.

Ubezpieczenia komunikacyjne – drogie, ale opłacalne

Wprawdzie zakup całego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych jest dość dużym wydatkiem, warto jednak wykupić nie tylko obowiązkowe OC, ale też autocasco i assistance. Zapewniają one maksymalny zakres ochrony i sprawiają, że każda nasza podróż będzie bezpieczniejsza. Warto patrzeć na nie optymistycznie i docenić korzyści, które dla nas niosą.