Ubezpieczenie nieruchomości od lat cieszy się ogromną popularnością wśród osób mieszkających w domach jednorodzinnych oraz prowadzących działalność gospodarczą we własnym lokalu użytkowym. Większość z nas zdaje sobie sprawę z wartości nieruchomości i chce ją chronić, w pewnym sensie ochraniając też siebie i swoich bliskich. Sprawdzamy, dlaczego warto sięgnąć po ubezpieczenie mieszkania i ubezpieczenie domu.

Na wszelki wypadek

Właściciele nieruchomości, którzy sięgają po jej zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia, często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, jak ważny krok czynią. Wszystko za sprawą tego, że mieszkania bądź też domy to obecnie jedne z najbardziej wartościowych rzeczy, jakie człowiek posiada. Ich wartość rynkowa często oscyluje w okolicach kilkuset tysięcy złotych, a dodatkowo nieruchomość jest po prostu naszym miejscem zamieszkania. Ubezpieczając się na wszelki wypadek chronimy dom przed tym, czego boimy się najbardziej: kradzieżą, zalaniem, pożarem, włamaniem czy uderzeniem pioruna. Ubezpieczenie domu to nic innego jak gwarancja wypłaty środków finansowych wtedy, gdy będą one najbardziej potrzebne, czyli przy okazji nieszczęśliwego wypadku. Te, niestety, zdarzają się stosunkowo często, dlatego warto się przed nimi chronić.

Ubezpieczenie domu – obowiązki

Ubezpieczenie domu zwykle jest kosztowniejsze niż ubezpieczenie mieszkania, a właściciel musi dochować większej staranności ochrony posesji. W ostatnim czasie pojawiło się mnóstwo negatywnych komentarzy dotyczących ubezpieczeń domu czy ubezpieczeń mieszkania. Poruszają one temat braku wypłaty odszkodowania, czyli pieniędzy osobom poszkodowanym. Zwykle jednak zapominamy o drugiej stronie medalu, jaką są obowiązki właściciela domuUbezpieczenie domu jest ważne, gdy właściciel dochowa należytej staranności, aby nie dopuścić do nieszczęśliwego wypadku. Wszystkie wymogi zawsze są opisane w ogólnych warunkach umowy, które są częścią umowy ubezpieczeniowej. Przykładem jest zamontowanie odpowiednich drzwi, które zabezpieczą dom przed włamaniem lub instalacja piorunochronu, który uchroni przed skutkami uderzenia pioruna. Ubezpieczenie nieruchomości gwarantuje wypłatę odszkodowania zawsze, gdy wina za szkodę nie leży po stronie właściciela. Niemniej jednak ubezpieczyciel, w momencie podpisywania umowy, poinformuje nas o wszelkich jej zasadach.

Ubezpieczenie mieszkania – dlaczego warto?

O ile ubezpieczenie domu zwykle chętnie jest wybierane przez ich właścicieli, o tyle z ubezpieczeniem mieszkania miewamy problemy. Tymczasem ubezpieczenie nieruchomości tego typu jest bardzo istotne, gdyż to właśnie tam najczęściej dochodzi do włamań czy innego rodzaju wypadków. Mieszkania obecnie również są wiele warte w sensie finansowym, natomiast stanowią one także wartość same w sobie, jako że pozostają miejscem naszego stałego pobytu. W bloku czy w kamienicy zawsze otoczeni jesteśmy sąsiadami, którzy również stanowią pewnego rodzaju zagrożenieUbezpieczenie mieszkania pozwoli skutecznie walczyć ze skutkami działań nieodpowiedzialnych sąsiadów. Co więcej, niektóre ubezpieczalnie gwarantują różnego rodzaju zniżki, gdy większa liczba mieszkańców bloku wykupi u nich ubezpieczenie. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku nowo powstałych osiedli blokowych.

Koszty a korzyści z ubezpieczenia nieruchomości

Ubezpieczenie nieruchomości, w tym ubezpieczenie domu czy ubezpieczenie mieszkania wymaga opłacenia składki. Jej wysokość uzależniona jest od różnych parametrów, jednak zazwyczaj głównym czynnikiem decydującym jest wysokość sumy ubezpieczeniowej. Większość ubezpieczalni pozwala płacić składkę w wygodnych ratach, dzięki czemu możemy sobie nieco rozłożyć ten wydatek. W rzeczywistości nie jest on jednak wysoki w porównaniu o korzyści, jakie otrzymujemy w zamian. Przede wszystkim zyskujemy bezpieczeństwo i spokój duszy, szczególnie wtedy, gdy na dłużej opuszczamy mieszkanie. Ubezpieczenie domu i ubezpieczenie mieszkania to doskonała inwestycja w niepewną przyszłość. Ubezpieczenie nieruchomości gwarantuje zaopatrzenie w gotówkę wtedy, gdy będzie nam ona najbardziej potrzebna.