Podstawowym elementem oferty banków nadal pozostaje kredyt gotówkowy. Wśród konsumentów wciąż popularne jest przekonanie, według którego pożyczka gotówkowa w banku niejako z definicji stanowi produkt trudno dostępny oraz zarezerwowany jedynie dla dosyć nielicznej grupy klientów. Czy jest to prawda i jakie warianty kredytów gotówkowych znajdziemy obecnie na rynku?

Czym jest i jak działa kredyt gotówkowy?

Na samym początku należy zaznaczyć, że takie terminy, jak kredyt gotówkowy czy też kredyt konsumpcyjny mają charakter obiegowy. W dokumentach prawny występuje jedynie termin kredytu konsumenckiego. Fakt ten jednak niesie ze sobą istotne konsekwencje a mianowicie:

 • 1. Każdy kredyt gotówkowy jest jednocześnie kredytem konsumenckim, ergo przynależy do tej kategorii
 • 2. Warunki kredytów konsumenckich jeżeli chodzi np. o koszty czy maksymalną kwotę pożyczki określa Ustawa o Kredycie Konsumenckim
 • 3. Wzmiankowana powyżej ustawa precyzuje także, że kredyt konsumencki nie musi mieć żadnego określonego celu. Przepisy mówią jedynie bardzo ogólnie o „celach konsumpcyjnych”

W ten sposób otrzymujemy najbardziej zwięzłą a jednocześnie precyzyjną definicję tego, czym jest bankowa pożyczka gotówkowa. Należy jednocześnie pamiętać, że kredyty z zasady są produktami, które mogą być udzielane jedynie przez banki. Fakt ten określa ustawa Prawo Bankowe.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc uzyskać kredyt gotówkowy?

Jak wspominano, nadal popularne jest przekonanie, według którego oferta kredytowa banków należy do trudno dostępnych oraz obwarowanych rygorystycznymi wymaganiami. W rzeczywistości nie jest to jednak prawda.

Dzisiejsze banki coraz wyraźniej starają się upraszczać procedurę wnioskowania o kredyt oraz oferowania, przez co bankowe pożyczki w wielu wypadkach cechują się podobnym poziomem dostępności, jak ma to miejsce chociażby w przypadku pozabankowych „chwilówek”.

Jakie kryteria musi jednak spełnić konsument, aby bank przyznał mu gotówkowy kredyt online? Zdecydowanie najważniejsze faktory to:

 • 1. Brak negatywnej historii kredytowej w BIK oraz BIG InfoMonitor(warto pamiętać, że te bazy kooperują ze sobą i wymieniają informacje)
 • 2. Posiadanie odpowiednio wysokiego dochodu miesięcznego, który jest uzyskiwany w sposób legalny. Co ważne, w przypadku wielu banków pożyczka gotówkowa wcale nie będzie wymagać umowy o pracę na czas nieokreślony.
 • 3. Zbalansowane w stosunku do dochodów stałe wydatki miesięczne oraz obciążenie z tytułu zobowiązań pożyczkowych/kredytowych. Zasadniczo przyjmuje się, że stałe wydatki miesięczne plus już posiadane zobowiązania nie mogą przekraczać pułapu 50% naszych miesięcznych dochodów.

Bankowy kredyt przez internet: jak to działa?

Coraz częściej mówi się obecnie, że banki do pewnego stopnia przejmują model działania, który dotychczas stanowił wyłączną domenę instytucji pożyczkowych. W związku z tym, czasami kredyt przez internet będzie dostępny na przysłowiowe „kilka kliknięć”.

Odnosimy się tutaj rzecz jasna do oferty tzw. kredytów na oświadczenie online. Aktualnie sporo banków w swojej ofercie właśnie ten wariant kredytów.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że zdecydowanie najłatwiej jest otrzymać bankowy kredyt online w sytuacji, kiedy bank będący kredytodawcą prowadzi także nasz rachunek bieżący. W takiej sytuacji bowiem system bankowy dysponuje bezpośrednim wglądem w naszą sytuację finansową, przez co do zasady nie trzeba dostarczać żadnych dokumentów.

Jak jednak kredyt przez internet działa w praktyce? Musimy przejść tylko kilka prostych etapów:

 • 1. Logowanie do serwisu bankowości elektronicznej
 • 2. Złożenie wniosku kredytowego online(podajemy tam podstawowe informacje nt. naszych dochodów, wydatków, charakteru zatrudnienia, wykształcenia itp)
 • 3. Po złożeniu wniosku system bankowy weryfikuje prawdziwość danych podanych przez nas we wniosku oraz sprawdza nas w BIK
 • 4. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku wystarczy potwierdzić operację kodem jednorazowym
 • 5. Pieniądze trafiają na nasze konto

Nieco bardziej skomplikowana może być procedura w sytuacji, kiedy interesuje nas pożyczka gotówkowa w innym banku. W takim wypadku najpewniej konieczne będą:

 • 1. Kontakt telefoniczny z konsultantem banku
 • 2. Przesłanie dokumentów potwierdzających naszą sytuację finansową(wyciąg z konta bankowego/zaświadczenie o dochodach/ksera umów o dzieło/zlecenie)

 

kredyt gotówkowy, kredyt gotowkowy, kredyty gotówkowe, kredyt online, kredyt przez internet, pożyczka gotówkowa, kredyt gotówkowy online, kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, kredyty gotowkowe, kredyt gotowkowy online, najtańszy kredyt gotówkowy, kredyt przez internet na konto, porównywarka kredytów gotówkowych, pożyczki gotówkowe, kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń, najlepsze kredyty gotówkowe, pożyczka gotówkowa online, kredyt gotówkowy przez internet, najlepszy kredyt gotówkowy, kredyt indywidualny, szybki kredyt gotówkowy, najtańsze kredyty gotówkowe, szybki kredyt przez internet, pożyczki gotówkowe online, kredyty gotówkowe online, kredyt internetowy, kredyt gotówkowy 100 tys, pożyczka gotówkowa przez internet, kredyt gotówkowy na 20 lat, kredyt gotówkowy porównywarka, kredyt gotówkowy oprocentowanie, kredyt gotówkowy najtańszy, kredyt gotówkowy promocja, pozyczka gotowkowa online, dobry kredyt gotówkowy, oprocentowanie kredytów gotówkowych, największy kredyt gotówkowy, kredyt internet