Faktoring to usługa, która już od kilku lat jest oferowana przez banki, a także specjalistyczne firmy faktoringowe. Jest to przede wszystkich narzędzie, które ma upłynnić finanse firmy i usprawnić pobór należności od kontrahentów. Na czym dokładnie polega faktoring dla firm i czy warto z niego skorzystać?
Faktoring i jego rodzaje
Obecnie firmy faktoringowe oferują swoim klientom różnego rodzaju usługi mające na celu otrzymanie należnej zapłaty za wykonaną dla kontrahenta usługę bądź sprzedany towar. Usługa faktoringu nie skupia się jednak na windykacji – tutaj swoich praw dochodzimy po upłynięciu terminu płatności faktury, natomiast faktoring dla firm skupia się na kwestii uzyskania gotówki przed terminem płatności, a właściwie zaraz po wystawieniu faktury. Dzięki temu firma nie musi czekać na płatność od kontrahenta, zwłaszcza że terminy zapadalności faktur wynoszą czasami i dwa miesiące lub więcej. Zamiast czekać, można otrzymać gotówkę od razu po wystawieni faktury za pośrednictwem firmy faktoringowej. Usługa faktoringu to nic innego jak wcześniejsza zapłata przez firmę faktoringową wartości faktury. Tutaj jednak należy wyróżnić podstawowe, z punktu widzenia firmy korzystającej z usług faktoringu, jego rodzaje:
- faktoring pełny – firma faktoringowa przejmuje ryzyko niewypłacalności klienta. Oznacza to, że firma korzystająca z faktoringu otrzyma pieniądze bez względu na to, czy kontrahent finalnie zapłaci za fakturę czy też nie,
- faktoring niepełny – firma faktoringowa nie przejmuje tutaj ryzyka niewypłacalności, zatem w przypadku braku zapłaty należy zwrócić jej pieniądze,
- faktoring mieszany – firma faktoringowa przejmuje ryzyko niewypłacalności, jednak jedynie do wysokości kwoty określonej w umowie.
Jak działa faktoring?
Faktoring dla firm wymaga podpisania umowy z firmą faktoringową. Jej zapisy określają zasady współpracy – wysokość prowizji dla firmy faktoringowej czy warunki, które musi spełniać faktura, aby mogła być opłacona przed czasem. Ostatnimi czasy bardzo popularny staje się faktoring online, który określany jest jako przyszłość faktoringu. Faktoring online polega na tym, aby po wystawieniu faktury przesłać ją elektronicznie do firmy faktoringowej. Ta zaś, po sprawdzeniu dokumentu przesyła na konto zleceniodawcy należne pieniądze. Faktoring online nie wymaga więc bezpośredniego kontaktu z firmą, a co więcej jest bardzo praktyczny – pozwala w szybkim czasie uzyskać gotówkę. Oczywiście firma przed wykonaniem przelewu potrąca należną prowizję, zatem otrzymana na konto kwota będzie niższa niż ta, która widnieje na fakturze. Następnie, po upływie terminu płatności, firma faktoringowa albo we własnym zakresie egzekwuje płatność od kontrahenta (faktoring pełny) albo wymaga zwrotu gotówki od nas (faktoring dla firm niepełny). Dzięki faktoringowi online wszystko załatwiane jest przez internet.
Faktoring dla firm – czy warto?
Choć usługa faktoringu może czasem sporo kosztować, jest bardzo dobrym zabezpieczeniem przed nieotrzymaniem płatności od kontrahenta. Faktoring pozwala na lepsze zarządzanie płynnością finansową, gdyż nie pozostawia zamrożonych w fakturach środków finansowych. Otrzymując je na bieżąco od firmy faktoringowej, można dokonywać inwestycji czy przeznaczać gotówkę na prowadzenie działalności operacyjnej. Faktoring dla firm to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy wyznaczają swoim klientom długie terminy płatności, zwłaszcza gdy te opiewają na znaczne kwoty. Faktoring online pozwala na załatwienie wszelkich spraw bez konieczności opuszczania biura, przez co jest bardzo wygodny dla właścicieli firm. Warto mieć na uwadze, że najdroższym rozwiązaniem jest usługa faktoringu zakładająca przeniesienie ryzyka na firmę faktoringową, jednak z drugiej strony zabezpiecza nas przed utratą płynności finansowej. Faktoring niepełny czy mieszany jest tańszy, lecz również warty uwagi. Usługa faktoringu cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród dużych, ale i tych mniejszych firm. Należy mieć na uwadze, że faktoring dla firm zakłada współpracę długoterminową – nie jest to incydentalna pożyczka na poczet przyszłych płatności faktur.
Tagi: faktoring, faktoring online, faktoring dla firm, usługa faktoringu, usługi faktoringowe, faktoring odwrotny, faktoring co to, faktoring bez regresu, faktoring pełny, faktoring z regresem, faktoring krajowy, faktoring co to jest, firma faktoringowa, faktoring eksportowy, faktoring cichy, faktoring koszty, cichy faktoring, co to jest faktoring, faktoring niepełny, firmy faktoringowe, faktoring dla małych firm, faktoring dla nowych firm, faktoring firmy, na czym polega faktoring, faktoring bankowy, szybki faktoring, jak działa faktoring, szybki faktoring online, koszty faktoringu, ile kosztuje faktoring