Jak i gdzie założyć konto bankowe dla dziecka?

Osoby przed ukończeniem osiemnastego roku życia mogą korzystać z własnego rachunku bankowego dzięki ofercie banków skierowanej dla nieletnich. Z reguły minimalny wiek to trzynaście lat. W zależności od banku, dostępna jest jedna oferta dla wszystkich młodych ludzi – dzieci i nastolatków – lub kilka odrębnych. Konto dla nieletnich jest specjalnym rodzajem rachunku, z różnymi dodatkowymi udogodnieniami, a jego współwłaścicielem jest jedno z rodziców. Można z niego korzystać do osiągnięcia pełnoletności, czasami nieco dłużej, a później przechodzi się na normalny rachunek bankowy dla dorosłych.

Jak założyć konto dla dziecka?

Założenie konta dla dziecka nie jest trudne. Procedury wyglądają niemalże tak samo, jak w przypadku każdego innego konta. Wypełnia się wniosek, podając wszelkie wymagane dane – imię, nazwisko, adres zamieszkania, imiona rodziców itd. Z reguły nie trzeba długo czekać, nawet jeśli konto zakładane jest w oddziale banku. Coraz częściej jednak robi się to przez internet, bo jest wygodniej. Po wypełnieniu formularza należy przeważnie podpisać dokumenty i odesłać po jednym egzemplarzu do placówki bankowej. W większości przypadków konto jest od razu aktywne i można korzystać ze wszystkich jego funkcjonalności, czasem należy dłużej poczekać na kartę do bankomatu i jej aktywację. Dla większej wartości edukacyjnej całego przedsięwzięcia dobrze jest zachęcić dziecko do samodzielnego znalezienia formularza, wypełnienia go, zapoznania się z dokumentacją, czy też do wizyty w placówce. Oczywiście nie należy pozostawiać go przy tym bez opieki. Można zaoferować swoją pomoc, ale niekoniecznie wyręczyć w każdej czynności. Młody człowiek poczuje się dzięki temu jak ktoś dojrzały, odpowiedzialny, a także lepiej zrozumie działanie bankowości, także elektronicznej. Jeśli konto umożliwia posługiwanie się płatnościami bezdotykowymi, można skorzystać z aplikacji mobilnych itd. warto skupić się również na tym – w dzisiejszych czasach znajomość sposobu wykorzystania takich rozwiązań jest bardzo istotna i znacznie usprawnia życie.

Czy warto założyć konto w banku dla dziecka?

Konto bankowe dla dziecka jest dość dobrą lekcją zarządzania finansami, więc dzięki temu młody człowiek uczy się w jaki sposób oszczędzać, jak wpłacać czy wypłacać pieniądze, jak posługiwać się kartą itd. Współwłaścicielem takiego rachunku są rodzice albo jedno z rodziców, dlatego też dziecko nie jest pozostawione same sobie. Otwarcie konta może być związane z otrzymywaniem przez młodą osobę pierwszych pieniędzy, czy to z tytułu stypendium, czy też kieszonkowego lub gromadzenia własnych oszczędności. W związku z tym dobrze sprawdzić się może nie zwykły rachunek, ale specjalne konto oszczędnościowe dla dziecka. To rachunek, na którym środki będą w całości lub części zamrożone i posłużą do zgromadzenia odsetek. Dobrze jednak nie mrozić całości funduszy, bo uniemożliwi to dziecku posługiwanie się pieniędzmi zgodnie z zapotrzebowaniem.

Jeśli młody człowiek ma własne pieniądze, powinien mieć również konto, bo obecnie jest to najbezpieczniejszy sposób przechowywania środków finansowych. Wiele rachunków dla nieletnich ma naprawdę atrakcyjną ofertę, co przekonuje dziecko o zasadności posługiwania się bankowością i różnymi dostępnymi narzędziami. Z rachunku można korzystać nawet do kilku lat po osiągnięciu pełnoletności, do tego bank najczęściej proponuje otworzenie nowego konta dla stałego klienta.

Jak określić, czy jest to najlepsze konto dla dziecka?

W wyborze najlepszego konta dla dziecka pomogą dostępne w internecie narzędzia – porównywarki i rankingi. Dzięki nim w mig można zorientować się w możliwościach różnych dostępnych rachunków oraz zestawić je ze sobą pod względem najbardziej istotnych kryteriów. Jeśli zamierza się założyć konto oszczędnościowe dla dziecka ranking jest pierwszym narzędziem, z jakiego należy skorzystać. Na tej podstawie można przeanalizować koszty prowadzenia rachunku, oprocentowanie, łatwość korzystania, wszelkie dodatkowe możliwości itd. Dla młodego użytkownika najważniejsza może być jakość obsługi oraz wsparcie nowoczesnej technologii, na przykład istnienie aplikacji mobilnej z której będzie można nie tylko kontrolować stan konta, ale też na przykład płacić za coś w sklepie lub zlecać przelewy. Żeby rodzice nie musieli cały czas trzymać ręki na pulsie, rachunek powinien być wyposażony w rozbudowany system pomocy, dodatkowe kreatory i przejrzyste informacje dotyczące wszelkich operacji bankowych.

Łatwa zmiana typu rachunku

Zakładając konto bankowe dla dziecka jak najwcześniej, czyli po ukończeniu przez nie trzynastu lat, ale też i w późniejszym czasie, nie trzeba się zbytnio martwić koniecznością zamknięcia rachunku – często można spotkać się z opcją automatycznej zmiany typu konta na takie dla dorosłych. Bank może dokonać modyfikacji bez dodatkowych powiadomień lub trzeba będzie wcześniej udać się do oddziału (lub złożyć odpowiedni wniosek przez internet) by dopełnić formalności. Obie opcje są dobre, ale z pierwszej powinni skorzystać ci, którzy są przekonani o dużych możliwościach wybranego rachunku, z drugiej ci, którzy będą chcieli mieć możliwość zastanowienia się nad wyborem i ewentualnego zrezygnowania. Mając w perspektywie pięć lat, niekiedy lepiej jest nie decydować się na nic pochopnie, dlatego druga opcja okazuje się bardziej godna polecenia.

Różnorodna oferta banków

Banki prześcigają się w proponowaniu klientom wielu ciekawych udogodnień. Większość dotyczy łatwości korzystania z rachunku oraz jego personalizacji. Jest to ważne także dla osób młodych, które często okazują się jeszcze bardziej wymagające od dorosłych. Nowoczesne konto dla nastolatków nie może nie posiadać narzędzi do mikropłatności czy też rozbudowanego panelu bankowości elektronicznej. To już nie te czasy, w których z każdą drobnostką trzeba było biec do oddziału. Dziś liczy się łatwość kontaktu z przedstawicielem banku przez aplikację mobilną czy ewentualnie jakiś komunikator. Tego typu opcje są bardzo ważne dla młodego człowieka, bo będzie w ten sposób uczył się rozwiązywania swoich problemów czy wyjaśniania wątpliwości, udając się od razu do właściwej osoby – nie do rodzica, by za jego pośrednictwem coś załatwić.

Kontrola rodziców

W przypadku kont dla nieletnich rodzice mają możliwość stałej kontroli nad finansami dziecka, nie oznacza to jednak, że bank umożliwi im swobodne operowanie zgromadzonymi tam pieniędzmi – są współwłaścicielami, więc wszelkie poważne kwestie powinny być realizowane w obecności młodego właściciela rachunku. Umożliwienie rodzicom opieki nad bankowością dziecka lub nastolatka jest właściwym posunięciem, bo nie zawsze taka osoba od razu umie sobie ze wszystkim poradzić i nie zawsze wie, że pieniądze trzeba traktować odpowiedzialnie. Ze zrozumiałych względów nie należy też pozwalać młodzieży na podejmowanie tak istotnych decyzji jak zaciąganie kredytów czy kupowanie na raty drogich rzeczy – niekiedy konto dla nieletnich w ogóle tego nie umożliwia, a niekiedy konieczna okazuje się zgoda rodziców. Podobne obwarowania nałożone są na wypłaty czy przelewy – w tym przypadku bardzo pomocne okazują się limity w karcie czy samym rachunku. Ustalenie ich na dość niskie kwoty ustrzeże dziecko przed lekkomyślnym wydawaniem gotówki, będzie też zabezpieczeniem na wypadek ewentualnej kradzieży czy wymuszenia. W celu zwiększenia limitu niezbędna będzie obecność rodziców, a większe kwoty zawsze będą dostępne w oddziale banku. Tego typu restrykcje nie są praktycznie żadnym dotkliwym ograniczeniem dla dziecka, a zwiększają bezpieczeństwo korzystania z konta. Im młodszy użytkownik, tym może być mniej ostrożny w dzieleniu się swoimi danymi i np. dopuści do tego, że ktoś wyłudzi od niego PIN bądź pożyczy kartę do bankomatu. Może też wykazać się chęcią wsparcia innych swoimi pieniędzmi, niekoniecznie zasadnie. Pełna kontrola nad rachunkiem powinna pozostać dostępna wyłącznie dla dorosłych użytkowników, którzy wiedzą już dużo o przeróżnych możliwych zagrożeniach i będą na tyle ostrożni, by uniknąć wyłudzeń czy też potencjalnych oszustów.