W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje dodatkowych źródeł finansowania swoich codziennych wydatków czy też niespodziewanych sytuacji wymagających użycia sporej ilości finansów. Ze względu na fakt, iż nie każdy posiada na tyle sporo oszczędności by sfinansować dodatkowy wydatek od ręki dobrym rozwiązaniem może okazać się karta kredytowa. Warto zatem wiedzieć czym jest karta kredytowa oraz dlaczego warto z niej korzystać.

Czym dokładnie jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to rodzaj kredytu udzielany przez banki i inne instytucje finansowe w formie karty płatniczej. Bank wydając kartę kredytową na rzecz wybranego klienta tak naprawdę udziela mu kredytu na określony w umowie kredytowej limit. W ten sposób wybrana osoba czy też instytucja oprócz użytkowania swojej karty debetowej może również korzystać z dodatkowego źródła finansów w formie karty kredytowej by dokonywać zakupów w formie stacjonarnej czy też w Internecie.

Taka karta jest przede wszystkim świetnym rozwiązaniem dla osób, które planują w przyszłości wziąć kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy na większą sumę. Dzięki regularnemu spłacaniu rat kart kredytowej można zbudować pozytywną zdolność kredytową dzięki czemu szybciej i łatwiej można ubiegać się o inne kredyty. Dodatkowo karty kredytowe cechuje znacznie więcej cennych korzyści, które mają pozytywny wymiar zarówno dla kredytobiorcy jak i instytucji udzielającej kredytu.

Zalety korzystania z karty kredytowej

Karta kredytowa jest idealnym rozwiązaniem praktycznie dla każdego niezależnie od wykonywanej pracy czy prowadzonej działalności z wielu przyczyn. Do powodów, dla których z pewnością warto wziąć kartę kredytową należą:

  • bezodsetkowy okres spłaty rat karty kredytowej – większość instytucji finansowych oferuje dla klientów biorących kartę kredytową bardzo korzystne warunki. Jeżeli wybrany klient weźmie kartę kredytową oraz użyje jej by dokonać zakupu towarów lub usług i spłaci całość zadłużenia w przeciągu ok. 54-57 dni od momentu podpisania umowy wówczas nie będę naliczane żadne odsetki. Dzięki temu praktycznie za darmo można otrzymać dodatkowe środki na karcie kredytowej, od których nie będą naliczane żadne dodatkowe koszty;
  • możliwość dowolnego dysponowania spłatą rat zalegającego na karcie kredytowej długu – karta kredytowa tym różni się od standardowych kredytów lub pożyczek gotówkowych, iż można swobodnie dysponować spłatą zadłużenia na karcie. Mowa tutaj o tym, iż można samodzielnie ustalić jedynie minimalną kwotę spłaty każdego miesiąca. W praktyce oznacza to, że nawet pomimo wysokiej kwoty zadłużenia (mniejszej od przyznanego limitu) można spłacać jedynie minimalną ustaloną w umowie kredytowej kwotę każdego miesiąca;
  • łatwe uzyskanie karty kredytowej – by uzyskać kartę kredytową w wybranej instytucji finansowej wystarczy przedstawić najczęściej jedynie wyciąg z trzech ostatnich miesięcy dokumentujący osiągane miesięcznie dochody. Na tej podstawie bank będzie mógł udzielić adekwatnego do osiąganych dochodów limitu kredytowego na karcie, który będzie do dyspozycji wybranego klienta.

Na podstawie poniższych argumentów można śmiało stwierdzić, że uzyskanie karty kredytowej wcale nie jest trudną kwestią i wiąże się z wieloma udogodnieniami na rzecz obu stron umowy kredytowej.

Czy opłaca się brać kartę kredytową?

Karta kredytowa pod względem poprawy oceny zdolności kredytowej oraz jako dodatkowe źródło finansowania swoich wydatków jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu można w prosty i szybki sposób sfinansować nawet niespodziewane wydatki o ile nie przekraczają one kwoty limitu kredytowego jaki udzieliła wybrana instytucja finansowa.

Należy jednak pamiętać o tym by regularnie spłacać swoje zobowiązania, gdyż zaleganie ze spłatą nawet minimalnych kwot może spowodować, że bank negatywnie rozpatrzy kolejne wnioski kredytowe. Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę, iż karty kredytowe przeważnie mają nieco wyższe oprocentowanie aniżeli tradycyjne pożyczki lub kredyty gotówkowe. Niemniej jednak przy regularnym spłacaniu oraz dostosowaniu kwoty kredytu do swoich możliwości finansowych karta kredytowa wydaje się być idealnym dopełnieniem domowego budżetu.

Karta kredytowa na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina tradycyjną kartę debetową. Jednak te dwa produkty bankowe różni o wiele więcej niż tylko zapis niewielką czcionką na plastiku, informujący z jakim rodzajem karty płatniczej mamy do czynienia. Jakie są różnice między kartą „credit”, a „debit” i czy warto stać się posiadaczem karty kredytowej? Sprawdźmy. 

Karta kredytowa- poznaj jej zasady działania

 

Zgodnie ze swoją nazwą karta kredytowa to karta płatnicza z której wykorzystujemy środki przyznane nam przez bank w formie limitu kredytowego. Jest to zasadnicza różnica między nią, a kartą debetową- w przypadku tej drugiej wykorzystujemy bowiem własne środki, z własnego konta osobistego, a nie jak w przypadku karty kredytowej– z rachunku kredytowego. W uproszczeniu limit kredytowy, który zostanie nam przyznany to pieniądze należące do banku, a nie do nas, czego konsekwencją jest przymus spłaty tego zobowiązania w określonym czasie. O kartę kredytową nie musimy ubiegać się w banku, w którym prowadzimy rachunek osobisty, choć zdecydowanie się na tę opcję ma swoje plusy. Karta kredytowa może być połączona z naszym kontem głównym, więc logując się do bankowości internetowej będziemy mieli dostęp do naszych bieżących środków, wykorzystanego limitu kredytowego i czasu spłaty zobowiązania. W momencie spłaty „pożyczki”, nasz limit zostaje odnowiony.

W jaki sposób spłacić kartę kredytową?

 

Wbrew pozorom spłata zaciągniętego i wykorzystanego limitu na karcie kredytowej nie jest skomplikowana.  Raz w miesiącu na naszą elektroniczną skrzynkę bankową wpłynie wyciąg z transakcji kartą wraz z informacją o terminie spłaty. Dobrą informacją jest ta, że w przypadku większości banków klient ma do dyspozycji spłatę w tak zwanym okresie bezodsetkowym, co oznacza, że do banku zwracamy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. Z reguły jest to okres około 50 dni. Po tym czasie, jeśli nie dokonamy spłaty karty, należność będziemy musieli zwrócić wraz z oprocentowaniem. Jeśli jesteśmy płynni finansowo nie musimy czekać na wiadomość z banku, a kartę kredytową spłacać na bieżąco. Spłacając kartę kredytową w okresie bezodsetkowym sprawiamy, że pożyczamy pieniądze „za darmo” oraz nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z zaciągnięciem zobowiązania. Jeśli zaś spóźnimy się z zapłatą możemy wykorzystać opcję spłaty minimalnej, a resztę zadłużenia oddać w ratach. Jeśli i to rozwiązanie zignorujemy, nie wnioskując o taką formę regulowania zadłużenia, bank wezwie nam wezwanie do zapłaty, by później uruchomić procedury windykacyjne.

Limit na karcie kredytowej -czym jest, czy można go zwiększyć?

 

Limitem na karcie kredytowej nazywamy środki, które bank przyznał właścicielowi karty. Na jakiej podstawie bank wylicza wysokość kwoty, na którą będzie opiewał limit kredytowy? Nie jest to decyzja nie podparta żadnymi danymi. Po zawnioskowaniu o kartę bank sprawdza, czy jesteśmy wiarygodnym kredytobiorcą i będziemy w stanie bez trudu spłacić zaciągnięte zobowiązanie finansowe. Nasza zdolność kredytowa jest oceniania w oparciu o historię kredytową (głównie o terminowość spłat zaciągniętych kredytów czy pożyczek ratalnych), zaświadczenia o dochodach i posiadanych środkach na koncie osobistym. Jeśli zatem myślimy o karcie kredytowej zadbajmy o zgromadzenie środków na koncie, regularne operacje kartą debetową i terminowe spłaty dotychczasowych zobowiązań.

Jak bezpiecznie korzystać z kart kredytowych?

 

Karty kredytowe jak każdy rodzaj kart płatniczych składają się z indywidualnego numeru, naszych personaliów oraz kodu CVC2/CVV2, czyli trzycyfrowego kodu umieszczonego na rewersie karty, służącego do autoryzacji transakcji internetowych. Dokonując zakupów kartą kredytową starajmy się chronić właśnie  kod CVC2/CVV2, ponieważ jego podanie finalizuje każdą transakcję online-bez niego tego typu operacje zostaną automatycznie odrzucone. Nie podawajmy także danych karty osobom trzecim. Jeśli padniemy ofiarą kradzieży czy podjęcia środków finansowych z karty zawnioskujmy do właściwego banku o chargeback, czyli zwrot środków finansowych na kartę.