W dzisiejszych czasach samochód posiada praktycznie każdy człowiek, który ukończył 18 lat i zdał prawo jazdy. Przy zakupie nowego lub używanego auta dość mały procent osób korzysta z kredytu samochodowego. Z czym to się wiąże, że ludzie od tej formy płatności wolą kupować tak drogie dobra materialne za tradycyjną gotówkę? Czy przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że jest on niekorzystny i nieopłacalny? W ogóle to, czym jest kredyt samochodowy i gdzie można go dostać? Poniżej znajduje się krótki poradnik, który pozwoli rozwiać i jasno przedstawić wszelkie fakty i informacje na temat kredytu samochodowego.

Przydatne informacje o kredycie gotówkowym

Kredyt samochodowy jest zaciągany na konkretny cel, w porównaniu do kredytu gotówkowego, który każdy może wziąć, na co tylko chce. W ogólnym rozrachunku jest to pozytywna rzecz, gdyż dzięki temu, że kredytodawca ponosi relatywnie niższe ryzyko i ma większą pewność zwrotu pieniędzy w terminie, koszt takiego kredytu jest mniejszy, niż byłoby to w przypadku kredytu gotówkowego. Czy konkretny cel oznacza, że ten kredyt można przeznaczyć jedynie na zakup samochodu? Oczywiście, że nie, gdyż za kredyt na samochód można również nabyć: przyczepę, motorówkę, quada, motocykl, motorower czy skuter. Dlaczego zatem kredyt samochodowy wybiera o wiele mniejsza grupa osób niż płatność przy pomocy gotówki? Z kilku powodów. Po pierwsze dużo ludzi nie wie zbyt wiele na temat kredytu samochodowego, a nawet gdy już mają względne pojęcie o nim, to rezygnują z niego, gdyż wiąże się on z wieloma formalnościami, które trzeba dopełniać nawet po spłacie zobowiązania. Poza tym zaciągnięcie kredytu samochodowego nie jest rzeczą bezpłatną. Osoba, która go weźmie, musi się liczyć z tym, że w odpowiednim czasie będzie musiała zapłacić odsetki oraz prowizję od tego kredytu. Można je spłacać na dwa sposoby: osobno lub razem z zobowiązaniem w ratach.

Jak najczęściej Polacy kupują samochód?

Odpowiedź na to pytanie raczej nie powinna być zaskoczeniem. Zdecydowana większość kupuje auto, płacąc za niego tradycyjną gotówką. O wiele mniej ludzi korzysta z kredytu samochodowego lub leasingu, choć w tych dwóch przypadkach ta wartość jest do siebie dosyć zbliżona. Zaskoczeniem też nie powinien być fakt, że Polacy najczęściej sięgają po samochody używane i co czwarty Polak kupuje auto nowe prosto z salonu. Natomiast warte podkreślenia jest, że ludzie, którzy raz kupili swój pojazd, przy pomocy kredytu na samochód, w zdecydowanej większości byli skłonni po raz kolejny zapłacić taką samą formą płatności przy kolejnej możliwej okazjiÓw opcja jest najczęściej wybierana przez osoby, których dochody miesięczne mieszczą się w granicy 2 i 3 tysięcy złotych.

Gdzie wziąć kredyt samochodowy?

Pierwszym miejscem, które większości pewnie przychodzi do głowy, jest bank. I jest to prawidłowa odpowiedź, gdyż wziąć kredyt na samochód można w instytucji finansowej, jeśli operacja zakupu przeprowadzana jest z osobą prywatną lub u dealera, który współpracuje z konkretnymi bankami. Łatwiejsza jest ta druga opcja, gdyż wtedy praktycznie wszystkie formalności są w jednym miejscu, dzięki czemu jest szybciej i sprawniej, a w dodatku można liczyć na specjalne oferty.

Wady i zalety kredytu samochodowego

To, że mały procent osób decyduje się na sfinansowanie kupna swojego auta kredytem na samochód, nie oznacza od razu, że owa opcja jest niekorzystna i nieopłacalna. Oto kilka wad i zalet tego rodzaju płatności.

Zalety:

– Atrakcyjne oprocentowanie – Wybierając kredyt samochodowy, RRSO nie przekracza zazwyczaj 9,0%, dzięki czemu niższe są koszty i raty, jakie trzeba regularnie w terminach spłacać.

– Długi okres kredytowania – Kredyt samochodowy można zaciągnąć nawet na 10 lat, dzięki czemu można liczyć na niższe raty.

– Możliwość zdobycia kredytu bezpośrednio u dealera – Decydując się na kredyt samochodowy, wszystkie formalności można załatwić bezpośrednio u dealera samochodowego, dzięki czemu cały proces jest szybszy i sprawniejszy

Wady:

– Konieczność zakupu ubezpieczenia AC – Ubezpieczenie może być bardzo przydatne, więc nie należy tego traktować jako stuprocentowy minus, ale w gruncie rzeczy jest to kolejny dla kupującego wydatek, gdy zdecyduje się na kredyt na samochód

– Bank staje się współwłaścicielem zakupionego auta – jest to konieczność, której nie da rady uniknąć. Bank musi mieć pewne zabezpieczenie przed nierzetelnym kredytobiorcą, dlatego po wzięciu kredytu na samochód i zakupie pojazdu, staje się on jego współwłaścicielem.

kredyt samochodowy, kredyt na samochód, kredyt na samochód używany, kredyty samochodowe, najtańszy kredyt samochodowy, najlepszy kredyt samochodowy, jaki kredyt na samochód, tani kredyt samochodowy, oprocentowanie kredytu samochodowego, najlepsze kredyty samochodowe, pożyczka samochodowa, kredyt samochodowy dla firm, najtańsze kredyty samochodowe, kredyt samochodowy online, kredyt samochodowy na firmę, najtańszy kredyt na samochód, najlepszy kredyt na samochód, kredyt samochodowy oprocentowanie, kredyt samochód, najtańszy kredyt samochodowy 2021, kredyt gotówkowy na samochód, kredyt na zakup auta, kredyt na używany samochód, kredyt na samochód firmowy, tanie kredyty samochodowe, kredyt na samochód oprocentowanie, kredyt samochodowy 2021, kredyty samochodowe 2021, kredyt na samochód dla firm, kredyty samochodowe dla firm