Porównaj oferty

W dzisiejszych czasach coraz częściej można usłyszeć o odnawialnych źródłach energii oraz o ich korzystnym wpływie na środowisko. Jednym z takich źródeł, który może zostać wykorzystany do produkcji energii elektrycznej zarówno lokalnie jak i na większą skalę jest fotowoltaika. Dzięki niej praktycznie każdy użytkownik takiego rozwiązania energetycznego może uzyskać status niezależności energetycznej od źródeł konwencjonalnych oraz wspierać rozwiązania ekologiczne.

Czym jest fotowoltaika?

Zgodnie z definicją fotowoltaika, a dokładnie instalacja fotowoltaiczna to system kilku sprzężonych ze sobą urządzeń, który umożliwia produkcję oraz magazynowanie energii elektrycznej wytworzonej ze Słońca. Mechanizm działania tej instalacji polega na wykorzystywaniu krzemowych paneli fotowoltaicznych, które pochłaniając energię fotonów (wiązek światła) zmieniają ją na prąd stały. Następnie dzięki użyciu inwertera (falownika) możliwa jest przemiana prądu o natężeniu stałym w prąd o natężeniu zmiennym, który jest utożsamiany z energię elektryczną.

W ten sposób wytworzona energia elektryczna jest czystym źródłem energii, które, według ekologów, nazywane jest również zieloną energią. Swoją unikatową nazwę instalacja ta zawdzięcza swojemu brak emisyjności gazów cieplarnianych takich jak dwutlenek węgla. W ten sposób gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo używające fotowoltaiki do produkcji energii na własne potrzeby wspiera walkę z globalnym ociepleniem oraz innymi wyzwaniami ekologicznymi.

fotowoltaika

Zalety wykorzystywania instalacji fotowoltaicznej

Podobnie jak inne odnawialne źródła energii instalacja fotowoltaiczna niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla jej użytkowników jak i środowiska. Do najczęściej wymienianych zalet stosowania instalacji fotowoltaicznej zaliczają się:

  • możliwość uzyskania statusu niezależności energetycznej – dzięki stosowaniu instalacji fotowoltaicznej w swoim domu można produkować oraz jednocześnie magazynować nadwyżki wytworzonej energii w okresie wiosenno-letnim. Jesienią oraz zimą, gdy nie ma tak wiele dni słonecznych jak podczas lata można wykorzystać nadwyżki wyprodukowanej energii, która nie generuje żadnych dodatkowych kosztów ani opłat z tym związanych. Dzięki temu można przez cały rok wykorzystywać wyłącznie w ten sposób wytworzoną energię elektryczną i uniezależnić się od dostaw energii ze źródeł tradycyjnych;
  • oszczędność na miesięcznych opłatach za energię elektryczną – w przypadku korzystania z instalacji fotowoltaicznej do produkcji energii elektrycznej nie trzeba dłużej niepokoić się o opłaty z tytułu wykorzystanej energii elektrycznej. Pomimo relatywnie wysokiego kosztu zakupu samej instalacji zwraca się on już po około 7-10 latach od momentu rozpoczęcia produkcji energii w kosztach z tytułu opłat za prąd z sieci energetycznej;
  • wspieranie działań na rzecz ekologii – jak zostało to wspomniane wyżej instalacji fotowoltaiczna produkując energię pochodzącą ze światła słonecznego nie powoduje powstawania gazów cieplarnianych. Tym samym osoba korzystająca z tego sposobu produkcji energii wspiera lokalne środowisko oraz nie ma wpływu na zmiany klimatyczne;
  • uniwersalizm – dzięki swojej prostocie budowy oraz prostemu sposobowi produkcji energii elektrycznej instalacja fotowoltaiczna może być używana zarówno przez małe gospodarstwo domowe jak i duże przedsiębiorstwo. Należy jednak pamiętać, że wówczas konieczne może okazać się zainstalowanie większej liczby paneli fotowoltaicznych by zaspokoić potrzeby energetyczne. Niemniej jednak taka instalacja może być używana zarówno w domu jednorodzinnym jak i przez duże przedsiębiorstwo.

Panele fotowoltaiczne

Na podstawie powyżej opisanych korzyści ze stosowania instalacji fotowoltaicznej można śmiało stwierdzić, że jest to idealne rozwiązanie dla każdego. Instalacja fotowoltaiczna jest o tyle opłacalnym rozwiązaniem pod kątem produkcji energii elektrycznej, iż może z niej skorzystać praktycznie każdy. Jednocześnie można sobie zapewnić status niezależności energetycznej na okres minimum 20-25 lat.

Tagi: fotowoltaika, panele fotowoltaiczne, panel fotowoltaiczny, instalacja fotowoltaiczna, instalacje fotowoltaiczne, panele fotowoltaiczne cena, ogniwa fotowoltaiczne, fotowoltaika ceny, zestaw fotowoltaiczny, fotowoltaika koszt, instalacja fotowoltaiczna cena, panel fotowoltaiczny cena, zestawy fotowoltaiczne, koszt instalacji fotowoltaicznej, panel fotowoltaiczny 500w, koszt fotowoltaiki, fotowoltaika 10kw, fotowoltaika co to jest, instalacja fotowoltaiczna 6 kw cena, cena paneli fotowoltaicznych, falowniki fotowoltaiczne, koszty fotowoltaiki, zestaw fotowoltaiczny 5kw, panel fotowoltaiczny 400w, fotowoltaika dla firm, koszt paneli fotowoltaicznych, fotowoltaiczne panele, instalacja fotowoltaiczna 10 kw, systemy fotowoltaiczne, fotowoltaika dla domu, instalacja paneli fotowoltaicznych