Konto bankowe to jedna z najpopularniejszych usług finansowych dostępnych w bankach. Obecnie trudno już wyobrazić sobie zarządzanie domowym budżetem bez konta ROR. Oczywiście, można po prostu odbierać wypłatę w kasie firmy, oszczędności trzymać w szafce w domu, a przelewy wykonywać na poczcie – jest to jednak we współczesnym świecie mało praktyczne. Mimo to, wiele osób ma wątpliwości. Czy konto osobiste (internetowe), z którego korzystam, nie wiąże się ze zbyt wysokimi opłatami? Jak wybrać najlepsze konto w banku?  Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna i prosta w obsłudze? – to tylko niektóre z nich. Aby ułatwić Ci dokonanie wyboru, wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z prezentujemy aktualny ranking kont osobistych.

Czym jest konto osobiste?

Mówiąc najprościej konto bankowe to rachunek w banku, na którym zapisywane są wszystkie nasze wpływy i wydatki – środki, które zdecydowaliśmy się na nie przelać (ub otrzymaliśmy od innych osób i instytucji) Uruchamiane jest na podstawie umowy w formie pisemnej. Co do zasady posiadacz konta osobistego może dowolnie dysponować zgromadzonymi na nim pieniędzmi – chociaż mogą istnieć pewne wyjątki od tej reguły, w takim przypadku zostanie to wyraźnie sprecyzowane w umowie lub załącznikach do niej.  Poszczególne konta osobiste mogą różnić się znacząco oferowanymi funkcjonalnościami. Przy pomocy konta osobistego możesz odbierać wynagrodzenie, dokonywać przelewów i płacić za zakupy w Internecie, lub, jeśli wyrobisz kartę – wypłacać gotówkę z Internetu.  Oferta kont bankowych bardzo dynamicznie się zmienia – banki prześcigają się w oferowaniu nowych, wygodnych form płatności i wprowadzają coraz to nowe usługi ekonomiczne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu konta bankowe były bardzo proste – obecnie umożliwiają  samodzielne wykonywanie wielu różnego rodzaju operacji bezgotówkowych. Z tego względu warto poświęcić chwilę czasu by poznać aktualne promocje bankowe, a także poznać specyfikę poszczególnych produktów finansowych.

Konta w banku – rodzaje

Pamiętajmy o tym, że w ofertach banków dostępne są różne rodzaje kont bankowych. Każdy bank może stosować nieco odmienne nazewnictwo, jednak do najpopularniejszych rozwiązań należą: konto osobiste (rachunek ROR), konto firmowe, konto oszczędnościowe, konta walutowe i konta młodzieżowe (dla uczniów lub studentów).

  • Konto osobiste (rachunek ROR) – rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to najpopularniejszy rodzaj konta bankowego, konto przeznaczone dla osób fizycznych. Najczęściej do konta osobistego wydawana jest karta debetowa, która pozwala na wypłacanie gotówki z bankomatów. Na koncie osobistym możesz przechowywać pieniądze pochodzące z pensji, emerytury, rodzinnych oszczędności czy z innych źródeł dochodów – poza prowadzeniem działalności gospodarczej. Konto pozwoli Ci na dokonywanie przelewów i wygodne regulowanie zobowiązań, na przykład opłat za rachunki. Posiadacz rachunku ROR może zwykle dowolnie dysponować zgromadzonymi na nim środkami – w każdym momencie może je wpłacać i wypłacać. Pieniądze przechowywane na koncie osobistym nie są oprocentowane. Wygodne dokonywanie transakcji bezgotówkowych i proste zarządzanie domowym budżetem jest możliwe dzięki korzystaniu z usług bankowości elektronicznej – choć można oczywiście również wybrać tradycyjne wizyty w oddziale banku. Konta osobiste mogą wiązać się z niewielki opłatami za prowadzenie, kartę do bankomatu, przelewy czy niektóre z usług.
  • Konto firmowe – każda firma, bez względu na formę prawną, musi posiadać swój rachunek, na który wpływają środki z prowadzonej działalności gospodarczej. Dotyczy to zarówno spółek notowanych na giełdzie jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. Na konto firmowe wpływają środki ze sprzedaży produktów i usług i umów z kontrahentami, jest ono wykorzystywane również do rozliczeń z organami podatkowymi czy wypłacania pensji pracownikom. Wiele firm, zwłaszcza większych, obsługuje większą ilość rachunków bankowych, na przykład rachunek bieżący i rachunek pomocniczy, do wygodnego przeprowadzania transakcji w innym banku czy oddziale. Obecnie konta firmowe najczęściej wydawane są od razu z kartą kredytową (umożliwiającą zadłużanie się) i linią kredytową. Niestety, podczas gdy konta osobiste zwykle wiążą się jedynie z niewielkimi opłatami, korzystanie z kont firmowych może wiązać się z większymi kosztami, dlatego też zakładając je warto szczególnie uważnie zwracać na to uwagę.
  • Konto oszczędnościowe – to rozwiązanie pośrednie między standardowym kontem osobistym (rachunkiem ROR), a lokatą, która wymaga zamrożenia środków na określony czas w zamian za oprocentowanie. Konta oszczędnościowe dedykowane są osobom, które pragną połączyć systematyczne oszczędzanie pieniędzy z elastycznym korzystaniem ze zgromadzonych środków. Konta oszczędnościowe są oprocentowane – zwykle jednak oprocentowanie jest niższe, niż ma to miejsce w przypadku lokaty (choć warto śledzić promocje bankowe – można trafić na naprawdę atrakcyjne oferty!). Jednocześnie masz możliwość korzystania ze środków na koncie – chociaż istnieją różnego rodzaju ograniczenia w tym zakresie. Często można wypłacać środki bez utraty tylko raz lub w dwa miesiącu. Do założenia konta oszczędnościowego konieczne jest najpierw założenie konta osobistego (rachunku ROR) w tym samym banku.
  • Konto walutowe – to konto otwarte w innej walucie niż rachunek osobisty w danym banku. Obecnie coraz większa część aktywności życiowej Polaków wymusza interakcję z zagranicą: wyjeżdżając na studia lub do pracy do innego kraju, mając bliskich na emigracji,  robiąc zakupy w zagranicznych sklepach internetowych czy spłacając kredyt walutowy warto rozważyć założenie konta walutowego, może okazać się to bardzo opłacalne, gdyż unikniemy kosztów każdorazowego przewalutowania. Najpopularniejsze są konta walutowe w EUR, USD, CHF i GBP, niektóre banki oferują również inne waluty, jednak ze względu na małe zainteresowanie jest to rzadziej spotykane. Konto walutowe funkcjonuje podobnie jak rachunek ROR, możemy wyrobić również do niego kartę do bankomatu.
  • Konto młodzieżowe/studenckie – Konta przeznaczone dla młodszych użytkowników. Konta studenckie funkcjonują podobnie jak konta dla dorosłych. Korzystanie z nich może być opłacalne, gdyż zwykle łączą się z dość niskimi opłatami, które nie są uzależnione od regularnych wpływów. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku kont młodzieżowych, przeznaczonych dla nastolatków w wieku 13-18 lat. Ponieważ nie posiadają oni pełnej zdolności do czynności prawnych, nie mogą samodzielnie prowadzić kontaKonto młodzieżowe jest subkontem przypisanym do konta dorosłego, pod jego kontrolą i posiada jedynie ograniczone funkcjonalności – na przykład niskie limity wypłat.

Moneycore – Promocje Bankowe

Dlaczego warto założyć konto internetowe?

Chociaż niektóre osoby przyzwyczajone są do korzystania z usług finansowych w placówce stacjonarnej, warto rozważyć założenie konta internetowego. Konto bankowe online posiada bez wątpienia wiele zalet. Przede wszystkim to duża oszczędność czasu. Nie musisz stać w długich kolejkach ani wypisywać specjalnych blankietów na poczcie by wykonać przelew. Za  pośrednictwem konta internetowego możesz szybko i wygodnie zapłacić za zakupy w sklepie internetowym, czy wziąć kredyt lub założyć lokatę – o każdej porze dnia i nocy, nie wychodząc z domu.

Konto bankowe przez Internet oznacza również zwykle duże oszczędności, które najbardziej widoczne są przy aktywnym korzystaniu. Przy pomocy bankowości elektronicznej nie zapłacimy ani złotówki za standardowe przelewy i płatności – tymczasem na poczcie musielibyśmy za każdy rachunek płacić 2-3 zł – to niewiele, jednak przy dużej liczbie rachunków w przeciągu roku może uzbierać się większa kwota. Jednocześnie zyskujemy dostęp do wielu atrakcyjnych ofert lokat czy kredytów z promocyjnym oprocentowaniem, które niekiedy oferowane jest wyłącznie przez Internet.

Konta online umożliwiają także wygodne zarządzanie budżetem. Posiadając gotówkę w portfelu po prostu widzimy, jak się rozchodzi i czasem nawet nie do końca uświadamiamy sobie na co. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kont internetowych. Zwykle oferują one różnego rodzaju narzędzia, które pozwalają nie tylko na dostęp do historii wpływów i wydatków, ale i umożliwiają ich zaawansowaną analizę. To bardzo wygodne, gdy chcemy uporządkować domowe finanse i oszczędzać.

Nie trzeba obawiać się, że korzystanie z konta bankowego online jest niebezpieczne lub skomplikowane. Obecnie banki stosują specjalistyczne zabezpieczenia, tak aby mieć pewność, że możesz dokonywać transakcji bez obaw o ewentualne ataki hackerskie i możliwość przechwycenia danych. Standardem jest protokół szyfrujący SSL i podwójna weryfikacja – za pomocą hasła i kodu przesyłanego na telefon. Jeśli chodzi o prostotę obsługi – zwykle jest ona dość intuicyjna, wystarczą zupełnie podstawowe umiejętności komputerowe. Nie trzeba się obawiać, panel jest zwykle przejrzysty, a w razie potrzeby można skorzystać z pomocy konsultanta na infolinii.

Jak wybrać najlepsze konto osobiste?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, który bank oferuje najlepsze konto osobiste. Każdy użytkownik ma nieco inne potrzeby i priorytety, dlatego też nie możemy polecić jednego rozwiązania idealnego dla wszystkich. Dla jednej osoby ważna będzie możliwość dokonywania darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w całej Polsce, dla innych niskie opłaty  (lub ich brak) za kartę do bankomatu, a jeszcze dla kogoś innego możliwość założenia niedrogiego konta walutowego. Jednocześnie jednak cały czas rośnie liczba Polaków, którzy posiadają nie jedno, a wiele kont osobistych. W wielu przypadkach dopiero po czasie odkrywamy, że konto, z którego korzystamy jest drogie lub nie posiada wszystkich istotnych dla nas funkcjonalności. Aby nie tracić czasu i pieniędzy, warto od razu się zastanowić, czego oczekujemy od konta bankowego i dokładnie zapoznać się ze szczegółami wybranej oferty.

Na co zwracać uwagę zakładając konto w banku?

  • Koszty prowadzenia rachunku – opłaty i prowizje – jest zrozumiałe, że przechowując pieniądze w banku nie chcemy tracić wpływających środków na opłaty i prowizje. Niestety, te mogą mieć różnorodną formę, dlatego też nie zawsze łatwe jest porównanie całkowitych kosztów korzystania z konta. Zwróć uwagę na opłaty za prowadzenie konta, wypłatę pieniędzy z bankomatów i korzystanie z karty do bankomatu. Wszystkie informacje na ten temat powinny być zawarte w dokumencie o nazwie „Tabela opłat i prowizji”, który jest załącznikiem do umowy. W wielu przypadkach niektórych z opłat możesz uniknąć po spełnieniu prostych warunków – na przykład wykonaniu kilku transakcji kartą płatniczą lub zapewnieniu comiesięcznych wpływów na konto w określonej wysokości. Warto na to uważać. Obecnie możemy zauważyć bardzo wyraźną tendencję, by promować usługi bankowości elektronicznej i aplikacje mobilne, jednocześnie doliczając dodatkowe opłaty za obsługę w oddziale.
  • Dostępność bankomatów i oddziały banku w pobliżu – nie zawsze koszty prowadzenia rachunku powinny być najważniejszym kryterium, które bierzemy pod uwagę przy wyborze konta  bankowego, a już na pewno nigdy nie powinny być jedynym aspektem, na który patrzymy. Co z tego, że konto osobiste, z którego korzystamy, jest tanie, jeśli nie oferuje interesujących nas funkcjonalności? Zawsze powinniśmy sprawdzić, jak wygląda kwestia dostępności bankomatów w naszej okolicy i czy w pobliżu znajduje się oddział banku. W przeciwnym wypadku w razie potrzeby będziemy mieć problem z szybkim i wygodnym dostępem do gotówki. O ile większość popularnych banków posiada swoje bankomaty w centrach dużych miast, to sytuacja może wyglądać inaczej na prowincji i w przypadku mniejszych banków czy lokalnych kas oszczędnościowych.
  • Dodatkowe usługi oferowane przez bank – konto w banku będzie służyć Ci przez wiele lat, dlatego też dobrze, jeśli oferuje wszystkie interesujące Cię usługi i funkcjonalności. Jeżeli często wyjeżdżasz za granicę, przydatna może być możliwość założenia konta walutowego w tym samym banku. Jeżeli oszczędzasz, sprawdź ofertę kont oszczędnościowych i lokat. Zwróć uwagę także na nowoczesne metody płatności, na przykład telefonem, blikiem czy przez Google Pay.
  • Promocyjne oferty – banki aby zdobyć nowych klientów co jakiś czas proponują promocyjne, wyjątkowo korzystne oferty, takie jak „darmowe konto”, „konto bez opłat” czy konto za zero złotych. Warto szukać podobnych promocji, gdyż niekiedy bywają wyjątkowo atrakcyjne. Oczywiście, samo hasło „promocja” nie musi jeszcze oznaczać, że konto naprawdę się opłaca. Niestety, kiedy obniżenie jednej opłaty (na przykład za korzystanie z bankomatów) może wiązać się z podwyższeniem innej (na przykład za kartę). Należy zawsze również dokładnie sprawdzać warunki, które trzeba spełnić, by skorzystać z promocji.
  • Oprocentowanie – środki przechowywane na kontach osobistych nie są zwykle oprocentowane, jednak warto rozważyć także założenie konta oszczędnościowego, zwłaszcza jeżeli posiadamy pewną pulę pieniędzy, której nie planujemy wydawać od razu.

Jak założyć konto w banku?

Konto w banku możemy założyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wizyta w oddziale banku. Będziemy potrzebować jedynie dowodu osobistego, pracownik banku pomoże nam dopełnić wszelkich formalności. Drugą możliwością jest samodzielne założenie konta w banku przez Internet. Nie jest to trudne. Aby złożyć wniosek potrzebne będzie przygotowanie wyraźnego skanu lub zdjęcia dowodu osobistego. Krok po kroku będziemy informowani na bieżąco, co powinniśmy zrobić i jakie dane podać. Pamiętaj, by dokładnie przeczytać umowę –  a w szczególności zapoznać się z tabelą opłat. Po zatwierdzeniu wniosek zostanie przekazany do weryfikacji, a następnie otrzymasz dane do logowania do bankowości elektronicznej. Zwykle po pierwszym logowaniu wymagana jest zmiana hasła.

Konta osobiste – ranking

Konta bankowe – ranking – korzyści

Obecnie na polskim rynku dostępna jest ogromna ilość kont bankowych, które znacząco różnią się między sobą opłatami i oferowanymi funkcjonalnościami. Samodzielne przestudiowanie wszystkich ofert może być bardzo trudne. Z tego powodu warto prześledzić nasz ranking kont osobistych. Przedstawiamy w nim najlepsze konta internetowe odpowiednie dla osób o różnych potrzebach. To wygodna porównywarka kont bankowych, która umożliwia szybkie znalezienie najlepszej propozycji.

Korzystając z rankingu kont osobistych przede wszystkim oszczędzasz czas. Nie musisz samodzielnie przeglądać setek ofert na stronach internetowych wielu banków ani notować najważniejszych parametrów każdej z propozycji. To mogłoby być bardzo czasochłonne i skomplikowane. Nasi specjaliści wykonują tę pracę za Ciebie. Regularnie wertują tysiące ofert z całego rynku, by przedstawić Ci te najbardziej atrakcyjne. Każde konto, które zamieszczone zostało w rankingu, jest dokładnie przeanalizowane pod kątem opłat i oferowanych funkcjonalności. Co ważne, ranking jest regularnie aktualizowany – dlatego możesz mieć pewność, że wszystkie informacje odpowiadają aktualnym ofertom banków. Zestawienie przedstawiamy w przejrzystej formie, dzięki czemu od razu możesz zwrócić uwagę  na najważniejsze aspekty.