Posiadanie kilku zobowiązań kredytowych w tym samym czasie jest nie tylko niepraktyczne, ale i kosztowne. Co miesiąc musimy bowiem opłacać nie jedną, a kilka rat kredytowych, co może poważnie naruszyć nasz domowy budżet. Rozwiązaniem dla zadłużonych w bankach wydaje się być kredyt konsolidacyjny. Czym jest ten produkt finansowy i dlaczego warto po niego sięgnąć?

Konsolidacja zobowiązań kredytowych

Konsolidacja kredytu to nic innego, jak scalenie wszystkich posiadanych zobowiązań kredytowych w jedno. Kredyty konsolidacyjne, w przeciwieństwie do tradycyjnych, nie mają na celu oddania do dyspozycji kolejnych środków finansowych kredytobiorcy, choć niektóre oferty kredytów konsolidacyjnych pozwalają i na takie działanie. W praktyce, aby móc zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, trzeba więc posiadać przynajmniej dwa kredyty – oczywiście można mieć ich na swoim koncie więcej. Co ważne, kredyty konsolidacyjne nie muszą być zaciągane w banku, który dotychczas pożyczał nam pieniądze. Może to być zupełnie inny bank, po którego ofertę kredytową dotąd nie sięgnęliśmy.

Konsolidacja kredytu – dla kogo?

O kredycie konsolidacyjnym powinny pomyśleć w szczególności osoby, dla których opłacanie miesięcznych rat kilku zaciągniętych w jednym czasie kredytów jest uciążliwe. Sama struktura tego produktu finansowego zakłada bowiem, że kredytobiorca uiszcza jedną ratę do banku zamiast kilku do różnych banków. Bank, który udzielił kredytu konsolidacyjnego, samodzielnie rozlicza się z pozostałymi bankami, co jest wygodne dla kredytobiorcy. Warto jednak mieć na uwadze, że samo posiadanie zobowiązań kredytowych nie kwalifikuje nas jeszcze do tego, aby dany bank zechciał udzielić nam kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim banki sprawdzają zdolność kredytową klienta oraz to, czy dotychczas kredyty były przez niego sumiennie spłacane. Kredyty konsolidacyjne uznawane są bowiem za pewnego rodzaju deskę ratunkową dla zadłużonych, jednak nie są ucieczką od obowiązku spłacania zaciągniętych kredytów.

Korzyści z konsolidacji kredytowej

Chcąc ubiegać się o kredyt konsolidacyjny warto mieć na uwadze korzyści, jakie za sobą niesie. Należą do nich:

  • możliwość opłacania jednej, a nie kilku rat miesięcznie,
  • możliwość obniżenia sumy miesięcznej raty płaconej do banku,
  • polepszenie warunków kredytowania – czasami klienci mogą liczyć na korzystniejsze oprocentowanie,
  • możliwość wydłużenia czasu spłaty kredytu.

Ostatni aspekt, czyli wydłużenie całkowitego czasu spłaty kredytu dla niektórych może być niekorzystny, jednak w praktyce bardzo się sprawdza. Powodem wydłużenia okresu kredytowania jest bowiem obniżenie miesięcznej raty kredytu – w konsekwencji będziemy musieli spłacać kredyt dłużej. Warto mieć na uwadze, że kredyty konsolidacyjne zostały stworzone głównie po to, aby zmniejszyć miesięczne zobowiązanie kredytowe, jednak samo jego zaciągnięcie nie zwalnia nas z konieczności oddania bankom wszystkich pożyczonych od nich środków finansowych. Kredyty konsolidacyjne to nie możliwość ucieczki przed zadłużeniem, a jedynie sposób na jego bardziej komfortowe spłacenie.

Kredyt konsolidacyjny – co należy zrobić, aby go otrzymać?

Pierwszym krokiem do otrzymania kredytu konsolidacyjnego jest znalezienie korzystnej dla siebie oferty kredytowej. Oferty kredytów konsolidacyjnych znajdziemy w niemal każdym banku, jednak każdy proponuje kredytobiorcy nieco inne warunki. Niektóre banki dopuszczają możliwość pożyczenia dodatkowej kwoty pieniędzy, co jest korzystne dla kredytobiorcy, który nadal potrzebuje gotówki. Po wybraniu najlepszej oferty kredytowej należy udać się do banku i złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Obecnie można zrobić to także online. Bank będzie wymagał od klienta dokumentacji potwierdzającej jego zdolność kredytową oraz poprzednie umowy kredytowe – wymagane dokumenty należy bankowi oczywiście dostarczyć w terminie. Po dopełnieniu formalności bank podejmuje decyzję odnośnie przyznania kredytu bądź odrzuceniu wniosku. Na decyzję trzeba zwykle czekać kilka dni, czasami kilka tygodni.

kredyt konsolidacyjny, kredyty konsolidacyjne, konsolidacja kredytu, kredyt konsolidacyjny online, kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych, najlepszy kredyt konsolidacyjny, pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych, pożyczki konsolidacyjne, pożyczka konsolidacyjna online, najtańszy kredyt konsolidacyjny, kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych, konsolidacja online, kredyt hipoteczny konsolidacyjny, kredyt konsolidacyjny hipoteczny, kredyt konsolidacyjny na 144 miesiące, konsolidacja pożyczek, konsolidacja kredytu hipotecznego, pozyczka konsolidacyjna online, konsolidacja pożyczki, kredyt konsolidacyjny dla firmy, kredyt konsolidacyjny przez internet, konsolidacja pożyczek pozabankowych, kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń, kredyt konsolidacyjny dla bardzo zadłużonych, kredyt konsolidacyjny online bez zaświadczeń, szybka pożyczka konsolidacyjna, kredyt konsolidacyjny porównanie, najlepsze kredyty konsolidacyjne, tani kredyt konsolidacyjny, kredyty konsolidacyjne dla firm