Obecnie coraz więcej ludzi korzysta z kart płatniczych zamiast gotówki. Płacenie nimi jest niezwykle wygodne i szybkie, bowiem wystarczy wpisać numer PIN w terminalu płatniczym. Dzięki temu oszczędza się czas na wyliczenie gotówki np. stojąc przy kasie w sklepie i czekając na wydanie reszty. Można wyróżnić kilka rodzajów kart, m.in. kredytowa i debetowa. Czym one różnią się od siebie? Czym charakteryzują się? Okazuje się, że warto rozróżniać je między sobą, gdyż różnice są zasadnicze dla ich użytkownika.
Spis treści
Karta kredytowa
Karta kredytowa to karta płatnicza i jest ona dostępna wyłącznie dla pełnoletnich klientów, którzy osiągają dochody z tytułu wykonywanej pracy i otrzymywania za nią wynagrodzenia albo uzyskiwania stypendium przez studentów. Znajdujące się środki na kredytowym rachunku nie są pieniędzmi znajdującymi się na osobistym koncie. Karta kredytowa posiada własny rachunek, na którym są udostępniane środki, które użytkownik może wykorzystać. To tzw. „limit kredytowy”. Bank decyduje w jakiej będzie on wysokości, bowiem do każdego klienta podchodzi się indywidualnie. Wysokość środków zależy od zdolności kredytowej klienta. Pod uwagę bierze się głównie źródło oraz wysokość dochodów i liczba osób znajdujących się w gospodarstwie domowym. Oczywiście wszystkie udostępnione pieniądze należy zwrócić do banku w wyznaczonym terminie trwający zwykle około 60 dni. Na okres bezodsetkowy wpływa okres rozliczeniowy, a także czas, który jest przeznaczony na spłatę tego zadłużenia. Po jego upływie zostaną naliczone dodatkowe odsetki.
Karta kredytowa charakteryzuje się tym, że do używania środków pieniężnych nie potrzeba w pierwszej kolejności tych posiadanych na rachunku bankowym. To nie jest forma darowizny ze strony banku tylko pożyczka. Posiada ona własny rachunek, na którym bank udostępnia środki w danej kwocie. Można je wykorzystać w dowolny sposób. Po spłaceniu zadłużenia ponownie ma się do dyspozycji określoną kwotę kredytu do ponownego wykorzystania.
Karta kredytowa może okazać się dobrym produktem, jeśli korzysta się z niej przede wszystkim odpowiedzialnie i rozsądnie. Niekiedy można wydać odrobinę za dużo pieniędzy, które potem trzeba będzie zwrócić na kartę kredytową. Korzystając z niej, wydaje się nieswoje pieniądze.
Zwykle karty kredytowe bank przyznaje na okres około 3 lat jednakże wszystko zależy od wskazanego banku. Jeśli klient wyraził wcześniej zgodę to po upływie tego czasu jego karta będzie automatycznie przedłużona. Jeśli nie było podpisywanej takiej zgody to na pewno bank zaproponuje tego typu rozwiązanie. Bank ma prawo do wypowiedzenia umowy albo zaproponowania karty z jeszcze niższym limitem jeśli będzie miał wątpliwości co do użytkownika. Mogą one być spowodowane np. opóźnieniem spłat miesięcznych kwot. Wszystkie nieterminowe spłaty są notowane w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Po wypowiedzeniu jednej karty w banku nie ma prawdopodobieństwa na przyznanie jej w innej placówce.
Karta debetowa
Kartę debetową bank wydaje podczas otwierania konta bankowego. Dzięki niej użytkownik ma dostęp do pieniędzy, które znajdują się na rachunku. Można nią zapłacić np. w sklepie lub przez internet za zakupy albo można też z jej użyciem wypłacić gotówkę z bankomatu. Obecnie to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych. Karta debetowa pozwala na dokonywanie bezgotówkowych płatności w punktach, które są wyposażone z terminale płatnicze.
Wiele osób ustala sobie na karcie debetowej limit dzienny lub miesięczny, który jest przypisany do konta. W celu jego ustalenia bank bierze pod uwagę zdolność kredytową klienta. Należy pamiętać o dodatkowych odsetkach na rzecz korzystania z debetu.
Po wykorzystaniu wszystkich dostępnych dotąd prywatnych środków na swoim rachunku bankowym, karta debetowa umożliwia skorzystanie z usługi tzw. debetu. Potocznie nazywa się to ujemnym saldem należącym do banku. Zwykle jego maksymalną i dopuszczalną wartość określa bank. Jeśli ktoś nie chce to może całkowicie zrezygnować z opcji tworzenia ujemnego salda.
Pojawiający się debet na koncie bankowym trzeba uregulować w określonym czasie. Jeśli użytkownik tego nie zrobi to będzie miał status dłużnika. Po zasileniu swojego konta, środki pieniężne automatycznie zasilą wielkość powstałego długu.
Karta debetowa charakteryzuje się tym, że jej użytkownik będzie posługiwał się nią, aby mieć dostęp głównie do swoich zgromadzonych na koncie pieniędzy. Można ona służyć tylko do dysponowania wyłącznie własnymi środkami.
Karta debetowa wyglądem nie różni się od kredytowej. Kiedyś można było odróżnić je od siebie na podstawie cyfr umieszczonych na karcie czy są one wypukłe. W celu rozpoznania różnicy wystarczy sprawdzić czy na awersie jest napis „Debit”, który znajduje się zwykle z lewej strony nad logiem płatniczej firmy.
Kiedy korzystać z danej karty?
Z karty kredytowej nie zaleca się korzystać chcąc wypłacić środki pieniężne z bankomatu. Lepiej tę czynność wykonać pobierając gotówkę bezpośrednio z karty debetowej, ponieważ można dzięki temu zaoszczędzić na wysokich prowizjach. Lepiej użyć karty kredytowej w bezgotówkowych transakcjach nawet jeśli posiada się pieniądze na osobistym koncie. Poprzez to fundusze będą wciąż procentować w górę. Ponadto zaleca się, aby karty kredytowej użyć również w sytuacji, kiedy na koncie osobistym jest ujemne saldo. Wykonany debet będzie wysoko oprocentowany. W tym przypadku lepiej już jest zapłacić kartą kredytową, a potem spłacić zadłużenie mieszcząc się w bezodsetkowym okresie unikając jeszcze dodatkowe koszty spowodowane wysokim oprocentowaniem.
Zgubienie karty – co robić?
W przypadku utraty którejkolwiek z kart, niezwłocznie trzeba powiadomić o zaistniałej sytuacji instytucję bankową. Należy zastrzec kartę, aby niepowołana osoba nie miała możliwości korzystania z niej. Wystarczy natychmiast zadzwonić na infolinię banku, której dokładny numer znajduje się na stronie instytucji w Internecie. Nie można z tą czynnością odwlekać w czasie. Bank od razu pomoże już na etapie rozmowy telefonicznej.